Web Analytics
ChatGPT İle İlgili Bilmeniz Gereken Önemli Bilgiler | Seo Forum, Seo Analiz, Seo Araçları!
Neler yeni
Türkiye'nin ilk ve tek SEO Topluluğu!
  • Türkiye'nin ilk ve tek SEO yardım ve destek forum sitesi "SeoForumu.Net'e" Hoşgeldiniz. Burada SEO hakkında her tür bilgiye ulaşabilir sorunuza cevap bulabilirsiniz.

ChatGPT İle İlgili Bilmeniz Gereken Önemli Bilgiler

LORD01

Nevzat HAN
Moderatör
Katılım
6 Ocak 2023
Mesajlar
1
Aldığı Beğeni
1
Yaş
35
Konum
Adana

ChatGPT İle İlgili Bilmeniz Gereken Önemli Bilgiler

ChatGPT’yi SEO ve içerik üretiminde kullanmadan önce, bu bilgileri aklınızın bir köşesinde tutmanızda yarar var.

1. Belirli İçerik Türlerinden Kaçınmak için Programlandı

ChatGPT özellikle grafik şiddet, seks ve patlayıcı bir cihazın nasıl inşa edileceğine ilişkin talimatlar gibi zararlı içerik konularında metin oluşturmayacak şekilde programlanmıştır.

2. Güncel Olaylardan Haberdar Değil

Diğer bir sınırlama ise 2021’den sonra oluşturulan herhangi bir içerikten haberdar olmamasıdır. Dolayısıyla, içeriğinizin güncel ve taze olması gerekiyorsa, ChatGPT mevcut haliyle kullanışlı olmayabilir.

Ancak yapay zeka alanındaki muazzam hareketliliği ve öğrenme hızını dikkate alacak olursak, bu handikapın bir sonraki sürümle birlikte aşılması olağan görünüyor.

3. Yerleşik Önyargılara Sahiptir

Farkında olunması gereken önemli bir sınırlama, makinenin yardımcı, doğru ve zararsız olmak üzere eğitilmiş olmasıdır. Bunlar sadece idealler değil, makinenin içine yerleştirilmiş kasıtlı önyargılardır.

Görünüşe göre zararsız olmaya yönelik programlama, çıktının olumsuzluktan kaçınmasını sağlıyor. Bu iyi bir şey ama aynı zamanda makaleyi ideal olarak tarafsız olabilecek bir makaleden incelikle değiştiriyor.

Bir bakıma kişinin direksiyona geçmesi ve ChatGPT’ye açıkça istenen yönde gitmesini söylemesi gerekiyor. Güzel haber şu ki, yazılım siz geribildirim verdikçe kendisini güncelliyor ve daha iyiye doğru evriliyor.

Tavsiyem aracın verdiği ilk tavsiyeye hemen balıklama atlamamak, doğruluğunu sorgulamanız ve bolca geribildirim vermenizdir.

4. ChatGPT Son Derece Ayrıntılı Talimatlar Gerektirir

ChatGPT, orijinal veya belirli bir bakış açısını yansıtan yüksek kaliteli içerik üretmek için ayrıntılı talimatlar gerektiriyor. Ne kadar fazla talimat verilirse çıktı o kadar sofistike olacaktır. Bu hem bir güç hem de farkında olunması gereken bir sınırlamadır. İçerik talebinde ne kadar az talimat varsa, çıktının başka bir taleple benzer bir çıktıyı paylaşma olasılığı o kadar yüksektir. Son derece sabırlı ve anlayışlı bir araç olduğu için, bolca revize talep edebilirsiniz

5. ChatGPT İçeriği Tanımlanabilir mi?

Google ve diğer kuruluşlardaki araştırmacılar uzun yıllardır yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği başarılı bir şekilde tespit etmek için algoritmalar üzerinde çalışmaktadır.

Bu noktada belli bir ölçüde başarılı olduklarını söylemem gerekir. Ancak bana kalırsa araçtan elde ettiğimiz içeriği olduğu gibi sitemize yerleştirmemiz yapabileceğimiz en büyük hatalardan birisidir. Bu aracı daha ziyade bir yazar asistanı gibi düşünmek ve içerik üretimi için harcadığınız birim zamanı azaltmak için ustalıkla kullanmayı öğrenmenizi tavsiye ederim.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Üst