Web Analytics
Google Tag Manager ve Google Analytics | Seo Forum, Seo Analiz, Seo Araçları!
Neler yeni
Türkiye'nin ilk ve tek SEO Topluluğu!
  • Türkiye'nin ilk ve tek SEO yardım ve destek forum sitesi "SeoForumu.Net'e" Hoşgeldiniz. Burada SEO hakkında her tür bilgiye ulaşabilir sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Google Tag Manager ve Google Analytics

LORD01

Nevzat HAN
Moderatör
Katılım
6 Ocak 2023
Mesajlar
1
Aldığı Beğeni
1
Yaş
35
Konum
Adana

Google Tag Manager ve Google Analytics​

Google Analytics ve Google Tag Manager oldukça benzer bir şekilde çalışmaktalar. Google Tag Manager hesabıyla Web sitenizi izlemek için bir kod oluşturur ve sitenize eklersiniz. Oluşturduğunuz bu kod Google Analytics kodunu da içerebilir. Google Tag Manager hesabınıza eklediğiniz her etiket, kodun içerisinde yer alır ve böylece Web sitenizden gelen verilerin ölçümünü yapmanız mümkün olur. Önemli olan noktalardan biri; yaptığınız her değişiklikle birlikte yeni versiyonu yayına almanız gerektiği. Web sitenize özel olarak oluşturduğunuz Tag Manager profiline eklediğiniz hareket veya engelleme fonksiyonu için kodda değişiklik yapmanız gerekmiyor, ancak yapacağınız değişikliklerin çalışması için mevcut versiyonun güncellemeniz yeterli.

Özellikle Google Analytics hesabınızı Google Tag Manager ile birlikte kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğer bunu tercih ederseniz, sitenizdeki Google Analytics izleme kodunu kaldırabilirsiniz. Google Analytics izleme kodunu kaldırdıysanız, Google Tag Manager kodunu sitenizde izlemek istediğiniz her sayfaya eklemeniz gerekmektedir.

Basitçe Google Tag Manager profili oluşturmak için;

  1. Google hesabınızla Google Tag Manager‘da oturum açın veya bir hesap oluşturun,
  2. Google Tag Manager içerisinde yeni bir profil oluşturun ve eklemek istediğiniz Web sayfalarının adresini belirtin
  3. Kurulumdan sonra oluşan Kod parçacığını kullanmak istediğiniz her sayfada <body> etiketinin altına ekleyin
  4. Oluşturduğunuz profil içerisinde yeni bir etiket grubu oluşturun, bu bölümde Google Analytics hesabınızı da ekleyebilirsiniz.
  5. Oluşturduğunuz etiket grubunda istediğiniz ayarlamaları yaptıktan sonra etiket grubunu yayına alın.
Google Etiket Yöneticisinde oldukça fazla kural ve izleyici ekleme fonksiyonu olduğu için hepsini tek tek anlatmadık, inceleyerek keşfetmenizi ve kendinize özel kurallar oluşturmanızı özellikle tavsiye ederiz.

2005 yılından beri kullanımda olan Google Tag Manager tamamen ücretsiz bir araç. Birden fazla Web sitesi, birden fazla fonksiyon ve etiket kullanımını destekliyor olması, özellikle site, hesap ve kod kalabalığı yaşayan Web yöneticilerine ilaç gibi gelebilir. Eğer şu ana kadar hiç kullanmadıysanız, bir an önce denemenizde büyük fayda var.

Google Tag Manager’da oluşturduğunuz kod snippet’ini sitenizin “header” ve “body” bölümüne yapıştırmanız yeterli. Eğer WordPress kullanıyorsanız, “Google Tag Manager for WordPress” eklentisini deneyebilirsiniz.


Tüm düzenlemeleri yaptıktan sonra oluşturduğunuz etiketi yayınlayıp çalıştırdıktan ve izlemeye başladıktan sonraki gözlemlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Google Tag Manager’ın kısa bir tanıtımını yapan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:Dam Growth Hackers’ın Google Tag Manager 101 sunumunu incelemenizde yarar var:Daha detaylı bilgi almak için de Google Etiket Yöneticisi Yardım Merkezi‘ni ziyaret edebilirsiniz. Google Tag Manager konusunda kendinizi geliştirmek isterseniz Google Analytics akademisinden bilgi alabilirsiniz.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Üst