Web Analytics
Google’ın Faydalı İçerik Güncellemesi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler | Seo Forum, Seo Analiz, Seo Araçları!
Neler yeni
Türkiye'nin ilk ve tek SEO Topluluğu!
  • Türkiye'nin ilk ve tek SEO yardım ve destek forum sitesi "SeoForumu.Net'e" Hoşgeldiniz. Burada SEO hakkında her tür bilgiye ulaşabilir sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Google’ın Faydalı İçerik Güncellemesi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

LORD01

Nevzat HAN
Moderatör
Katılım
6 Ocak 2023
Mesajlar
1
Aldığı Beğeni
1
Yaş
35
Konum
Adana

Google’ın Faydalı İçerik Güncellemesi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler​

Google’ın geçtiğimiz Eylül ayında devreye soktuğu “Faydalı İçerik Güncellemesi” ile ilgili herkes farklı değerlendirmeler yapıyor.Hakkında çok fazla spekülasyon yapılan bu güncelleme ile ilgili en mantıklı bulduğum değerlendirmeleri sizlerle paylaşmak istedim.
Bunlardan bana göre en önemlisi Search Engine Journal’de yayımlanan bu makaleydi. Makaleden önemli başlıkları özetlersem;
1.Ana konudan fazla uzaklaşmayın: Editör arkadaşlarımız gücenmesinler ama çoğu zaman yazdıkları konuya “dünya bir toz bulutuydu” gibi konu ila alakasız başlangıçlar yapmayı çok seviyorlar. Bu güncelleme ile birlikte artık konudan çok sapmamayı bir alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor.
2.Tecrübelerinizi ve Deneyimlerinizi Gösterin: Kişisel ya da kurumsal olarak tecrübe etmediğiniz herhangi bir konu hakkında yazı yazmamayı prensip haline getirin.
3.Birden Fazla Konuyu Bir Sitede İşlemeyin: Niş bir konuyu sahiplenmeye çalışın. Siteniz bir sürü ilgili ilgisiz konu hakkında içeriklere sahip olmasın.
4.Arama Yapanların Sorularına Yeterli Cevaplar Verin: Bu tavsiyeyle Google, içeriğin insanlara bir şeyler öğrettiğinde veya bir görevi yerine getirmelerine yardımcı olduğunda faydalı olduğunu söylüyor. Arama motorları için içerik oluşturmak, çoğu zaman değerli bir şey söylemeden çok şey yazmayı gerektirebilir. İnsanlar için içerik yazarken, ilk etapta web sitenizi bulmalarına neden olan bir soruyu yanıtlamalarına veya bir endişeyi çözmelerine yardımcı olmalısınız. İçeriğinizde “Kullanıcılar Bunları Da Sordu” bölümündeki ilgili soruları cevaplandırmanız, kullanıcılara faydalı içerikler oluşturmanızı sağlayacaktır.

5.Genel Okuyucu Deneyimini İhmal Etmeyin: Google, site sahiplerini sitelerinde bir içeriği okuyan kullanıcıların yaşadığı deneyim hakkında düşünmeye teşvik ediyor. Yukarıdaki kriterlerin tamamını karşılayıp yine de tatmin edici bir deneyim sağlayamamak mümkün olabilir. Örneğin, fotoğraf veya video içermeyen ilk elden uzmanlığa sahip bir ürün incelemesi okumayı düşünün. Arama yapanlar metinsel içeriği takdir edebilirken, ürünün görsel bir gösterimi deneyimi tamamlayacaktır. Arayanların istek ve ihtiyaçlarını karşılayın, onları daha fazlasını aramaya bırakmayın.
6.Doğrulanmış Cevabı Olmayan Bir Soruya Cevap Vermeyin: Bakınız burası çok önemli! Size göre bir sorunun cevabı olabilir, ancak bunun nesnel ve olgusal dayanakları olması gerekir. Bir söylenti ya da spekülatif bir şey hakkında yazıyorsanız bunu okuyucuya açıklayın. Yararlı içerik güncellemesine uymanın yanı sıra, bu, okuyucularınızla güven oluşturmak ve sürdürmek için de iyi bir tavsiyedir.
7. Diğer Büyük Güncellemeler İçin Google’ın Yönergelerini Takip Edin: Google, temel güncellemeler ve ürün inceleme güncellemesi ile ilgili rehberliğin faydalı içerik güncellemesi için de geçerli olduğunu hatırlatır. Temel güncellemeler ve ürün inceleme sayfaları için Google’ın tavsiyelerine zaten uyuyorsanız, faydalı içerik güncellemesinden yararlanmak için iyi bir konumda olma ihtimaliniz yüksektir.
Bununla beraber ZEO ajansından Samet Özsüleyman Google Faydalı İçerik algoritma güncellemesi ile ilgili Türkçe en iyi referans sayfayı hazırlamış. Yukarıda 7 madde ile birlikte Samet Özsüleyman’ın önerilerini de okumanızı önemle tavsiye ederim.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Üst