Web Analytics
SEO Uzmanlarının ChatGPT’yi Kullanabilecekleri Altı Uygulama | Seo Forum, Seo Analiz, Seo Araçları!
Neler yeni
Türkiye'nin ilk ve tek SEO Topluluğu!
  • Türkiye'nin ilk ve tek SEO yardım ve destek forum sitesi "SeoForumu.Net'e" Hoşgeldiniz. Burada SEO hakkında her tür bilgiye ulaşabilir sorunuza cevap bulabilirsiniz.

SEO Uzmanlarının ChatGPT’yi Kullanabilecekleri Altı Uygulama

LORD01

Nevzat HAN
Moderatör
Katılım
6 Ocak 2023
Mesajlar
1
Aldığı Beğeni
1
Yaş
35
Konum
Adana

SEO Uzmanlarının ChatGPT’yi Kullanabilecekleri Altı Uygulama​

ChatGPT, arama motoru optimizasyonunda devrim yaratma konusunda büyük bir potansiyel taşıyor. İşte halihazırda SEO çalışmalarında kullanıldığı bazı yöntemler.ChatGPT’yi çok farklı SEO çalışmaları için verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Mevcut haliyle verdiği sonuçları yüzde yüz doğru kabul etmemenizde ve yeni fikirler üretmek için bir katalizör olarak düşünmenizde yarar var.

İşte ChatGPT ile yapabileceğiniz bazı örnek SEO uygulamaları:
1.İçerik Üretmek
Daha önce de belirttiğim gibi ChatGPT’nin ürettiği içerikleri olduğu gibi sitenize yerleştirmek yerine, üzerinde düzenlemeler ve geliştirmeler yaptıktan sonra kullanmanızı tavsiye ederim. Türkçe sonuçlarda henüz istediğimiz seviyeye gelmediğini söylememde yarar var. Komut verirken dahi İngilizce kullanmanız daha iyi olacaktır. Örneğin aşağıda “what is SEO” sorusuna ChatGPT’nin verdiği karşılığı bulabilirsiniz.

Bunu Grammarly gibi araçlarla düzenledikten sonra içine kendi bilgi ve tecrübenizi katmanızda yarar var. O zaman hem yapay zeka ile hızlı bir şekilde içerik üretmiş, hem de kullanıcılara faydalı bir içerik üretmiş olacaksınız.
2. Anahtar Kelime Araştırması ve Analizi
Şu an için ChatGPT’nin arama hacimleri vermek konusunda güvenilir bir kaynak olmadığını belirtmem gerekiyor. Arama hacimlerinden bağımsız, arama kelimesi bulmak için ChatGPT oldukça başarılı diyebiliriz.

3. İçerik Stratejisi Geliştirme
Bu konuda da ChatGPT size orijinal fikirler verebiliyor. Örneğin bir kripto para blogum olduğunu ve bana bir içerik stratejisi önermesini istediğimde, aşağıdaki önerileri paylaştı:

4. Arama Niyetinin Daha İyi Anlaşılması
Örneğin kullanıcıların “banka kredisi” aramasının arkasında yatan niyeti ChatGPT gayet güzel bir şekilde özetliyor:

5. İyi SEO Başlıkları Oluşturma
Bu konuda da ChatGPT gayet iyi iş çıkartıyor. Örneğin aşağıda “evergreen content” ile ilgili ürettiği blog yazı başlığı önerilerini bulabilirsiniz:

6. Google Analytcs Raporları Oluşturma ve Yönetme
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Üst